Mina jest środkiem wybuchowym umieszczonym w ziemi, na ziemi lub w pobliżu ziemi albo innej powierzchni. Do wybuchu miny dochodzi wskutek obecności, bliskości lub zetknięcia się z nią osoby lub pojazdu. Obecnie istnieje około 350 typów min lądowych, które różnią się od siebie pod względem konstrukcji, wielkości i przeznaczenia. Należą do nich m.in. miny przeciwpiechotne (wybuchają na skutek obecności lub zbliżania się człowieka) i przeciwpancerne (wybuchają na skutek obecności lub zbliżania się pojazdu). Wskazane rodzaje min mogą spowodować różnego rodzaju obrażenia, które niejednokrotnie prowadzą do zgonu.
Przypadkowe odpalenie miny przez idącego człowieka może powodować bardzo zróżnicowane obrażenia. Dane przedstawione w literaturze pokazują, że u około 63-83 proc. ofiar dochodzi do całkowitej amputacji w obrębie kończyny dolnej, a w 6 proc. kończyny górnej. Amputacje obustronne dotyczą około 12,5 proc. przypadków. Inne obrażenia dotyczą utraty jednego lub obu oczu, miejscowego lub uogólnionego powikłania zapalnego i zakażenia, uszkodzenia podbrzusza i tułowia oraz głowy (wywołane przez odłamki).
W piśmiennictwie wyróżnia się dwa typy obrażeń minowych:
typ A – urazy spowodowane przez małe miny przeciwpiechotne o średnicy około 10 cm i masie materiału wybuchowego do 100 g. Po nastąpieniu na minę dochodzi do rozerwania jednej stopy oraz niekiedy dalszej części podudzia. Czasem dochodzi do amputacji i odrzucenia fragmentu kończyny, rzadko uszkodzona jest druga kończyna i inne części ciała;
typ B – urazy spowodowane większymi minami o średnicy powyżej 10 cm i zawierającymi 140-250 g materiału wybuchowego. Po nastąpieniu na minę prawie zawsze dochodzi do amputacji poniżej kolana i odrzucenia fragmentu kończyny. Niejednokrotnie amputacja jest wyższa – na poziomie kolana lub uda. Zwykle uszkodzona jest również druga kończyna ze złamaniami urazowymi lub amputacją. Obserwuje się również urazy pośladków i genitaliów, często stwierdza się także uszkodzenie penetrujące powłok brzucha i klatki piersiowej.
Wyróżnia się również urazy nietypowe głównie wywołane m.in. przez niewielkie rosyjskie miny kasetowe (narzutowe) PFM-1 i amerykańskie BLU-43. Wybuch powoduje ciężkie obrażenia kończyn górnych i twarzy. Ze względu na swój wygląd niejednokrotnie miny te przyciągają dzieci (tzw. miny-zabawki, miny-papugi).