rufette napisał/a:
@up tak dla wyjasnienienia UK stalo sie mocarstwem nie dzieki kapitalizmowi ale kolonia za morskim miedzy innymi Irlandia, Indie , Indie zachodnie : ) potega ameryki ktora powoli upada opiera sie na ogromnej powierzchni, surowcach naturalnych i dwoch wojnach swiatowych na ktorych ten kraj zbil fortune kapitalizm kapitalizmowi nie rowny !
Do koloni trzeba było w późniejszym okresie dopłacać , kolonie świadczyły o potędze , ale nie były jej głównym czynnikiem twórczym. To właśnie nieskrępowany kapitalizm zapewnił Anglii dobrobyt ( zarówno przedsiębiorcom jak i robotnikom , biedne dzieci w kajdanach zapierdalające w kopalniach to lewacki mit). Do eksplozji gospodarczej doprowadziła polityka silnego pieniądza, niskich podatków, wolnego handlu oraz minimalnego poziomu wydatków (wydatki publiczne brutto Wielkiej Brytanii jako procent PKB spadły z 27,1% w 1811 roku do 7,3% w 1891 roku) i regulacji rządowych przyniosła bogactwo i wzrost poziomu życia . Na przykład od 1832 roku w Anglii bez specjalnych zezwoleń wolno było zakładać firmy, a od 1844 roku wymagana była tylko rejestracja, przebiegająca w sposób automatyczny. Minister finansów William Gladstone zmniejszał systematycznie podatki od dochodu z początkowych 4% w 1861 roku do 1,7% w 1866 roku. Mimo zmniejszenia stopy podatkowej dochody państwa z podatków były zwykle większe (krzywa Laffera) niż się spodziewano. Pomimo trzech lat nieurodzaju w rolnictwie, cała gospodarka rosła na tyle szybko, że w 1864 roku uzyskano nadwyżkę dochodów o 3,7 miliona funtów, co pozwoliło na kolejną obniżkę stopy podatkowej w następnych latach. Ostatni rok Gladstonea jako kanclerza skarbu w 1866 roku przyniósł nadwyżkę 2 milionów funtów. Za rządów Gladstone, w ciągu pięciu lat osiągnięto nadwyżkę budżetową równą 17 milionów, pomimo obniżenia podatków o 12 milionów funtów. Należy dodać, że w latach 1815-85 produkcja, w zależności od towaru wzrosła od 10 do 50 razy. Na rynkach takich produktów jak węgiel, stal, wełna czy bawełna, Wielka Brytania całkowicie zdominowała świat. Niewielka populacja niewielkiej wyspy wytwarzała bogactwo i zapewniała poziom życia, o jakich poprzednie generacje nie mogły nawet śnić. Po raz pierwszy w historii świata robotnicy i najemni pracownicy rolni mieli do swej dyspozycji towary i usługi, którymi niewiele wcześniej cieszyć się mogli tylko najbogatsi. Dochód narodowy Wielkiej Brytanii wzrósł w XIX wieku siedmiokrotnie. Co więcej, indeks cen towarów konsumpcyjnych spadł w tym okresie o 57%.
Czego to zasługa ? Wolnego rynku i poszanowaniu własności prywatnej , nie żadnych koloni.
Tak samo USA , ogromna powierzchnia ? - phi , każdy stan miał tak dużą autonomię , że łączna ich powierzchnia nie miała tu nic do rzeczy. Surowce naturalne ? - nie żartuj , całe złoto wywieźli Hiszpanie i Portugalczycy. Kraj ten wzrósł tak właśnie dzięki kapitalizmowi ( najpierw w XIXw. a później za Regana) W końcu powiedzenie "od pucybuta do milionera" wzięło się właśnie stamtąd , każdy , niekrępowany przez reżim państwowy , dzięki swej pracowitości , czy pomysłowości mógł dorobić się fortuny.
W skrócie : Kapitalizm to wolność i dobrobyt , jebać socjalizm