Podczas działań arytmetycznych musimy pamiętać o prawidłowej kolejności ich wykonywania. Jeżeli w wyrażeniu algebraicznym nie ma nawiasów, to kolejność wykonywania działań jest następująca: potęgowanie i pierwiastkowanie, potem mnożenie i dzielenie w kolejności ich występowania, a następnie dodawanie i odejmowanie równiaż w kolejności ich występowania. Przy obliczaniu wartości wyrażeń zawierających nawiasy, wykonujemy najpierw działania w tych nawiasach, wewnątrz których nie ma już innych nawiasów.
48 / 2(9+3)=48 / (2*9+2*3)
Nie 48 / 2 * 12
Najpierw nawiasy. '2 i nawias' jest jak '2x'. Nie rozdzielamy i chuj.
określę to w ten sposób: zadanie mające na celu w podchwytliwy sposób ujebać ludzi niemyślących. w liceum zazwyczaj widują różne x, y, potęgi, pierwiastki, funkcje itd. tam trzeba używać różnych praw matematyki, nie tylko tych najprostszych. i gdy nagle dostają zadanie 48/2(9+3) to głupieją. moim zdaniem wynik to 288. bo najpierw w nawiasie 9+3, potem po kolei dzielenie i mnożenie (bo mają taki sam priorytet, jak to ktoś określił). a ludziom, którzy ciskają się o włączenie 2 w nawias: włączenie jej zaburza hierarchię praw, bo zaraz obok jest dzielenie. włączać można tylko w obrębie jednego wyrażenia, a na wyrażenie składają się liczby, niewiadome i inne chuje muje, które między sobą mają mnożenie lub dzielenie. z kolei wyrażenia są oddzielone albo minusem, albo plusem. 2 wyłączona byłaby z nawiasu np.: w takim przypadku: 48+2(9+3). ale jeśli zamiast pierwszego plusa jest dzielenie to broń ci kurwa boże! wyłączenie powoduje, że:
y+x*(wyrażenie)-z = y+(wyrażenie * x)-z
z poważaniem: student sgh
Oczywiście, ze tak. Mnożenie i dzielenie mają ten sam priorytet. Wróć do szkoły, choć po Twoich postach tutaj wygląda, że w niej nigdy nie byłeś.
Od "fhój" czas istnieje portal Wolfram|Alpha
wolframalpha.com/input/?i=48/2(9+3)&lk=4
Nie ma możliwości żeby wyszło 2
Oj dzieci dzieci 48 / 2(9+3)
Najpierw nawias
48/2*12
I teraz uwaga magia kurwa dzielenie rownież jest typem mnożenia czyli
48 * 1/2* 12
I jako że mnożenie jest przemienne można robić z tym co chcemy ; oooo
I zawsze mamy 288